
Domyślnie możemy stworzyć tylko pusty plik, do którego co prawda możemy dodać dowolne rozszerzenie, ale to nie zawsze to czego potrzebujemy.
Utworzony w powyżej opisany sposób plik .ODS [dokument tekstowy dedykowany OpenOffice Writer] przy każdym otwarciu będzie pytał się o rodzaj kodowania znaków i temu podobne.
Dlatego warto poświęcić chwilę, otworzyć terminal i wpisać:
cat .config/user-dirs.dirs
Wyświetli się nam zawartość pliku opisującego ścieżki do ważniejszych katalogów użytkownika. Interesuje nas położenie zawarte po zwrocie "XDG_TEMPLATES_DIR=".
Następnie otwieramy to położenie i tworzymy tam wszelkie potrzebne nam pliki, które od tej pory będą dostępne jako szablon w menu prawego przycisku myszy.
Pliki obsługiwane przez OpenOffice.org należy zapisać tam z położenia programu, aby uniknąć opisanego powyżej problemu potwierdzania ustawień.
Jeśli utworzymy plik .HTML możemy od razu umieścić w nim podstawowy szablon dokumentu strony internetowej, a w przypadku arkusza kalkulacyjnego możemy uzupełnić dni miesiąca i listę wydatków.
Plikom szablonów możemy nadawać dowolne nazwy, co ułatwia tworzenie wielu dokumentów o tym samym rozszerzeniu, a innej zawartości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz